MAS Království Jestřebí hory

O nás Servis regionu Fotogalerie Kontakt

Filtry - zde klikněte pro jejich skrytí

Fulltextové vyhledávání

Publikováno

Region

Jestřebí hory Podkrkonoší Batňovice Havlovice Chvaleč Jívka Libňatov Malé Svatoňovice Maršov u Úpice Radvanice Rtyně v Podkrkonoší Suchovršice Velké Svatoňovice Čermná Dolní Olešnice Hajnice Horní Olešnice Chotěvice Kocbeře Kohoutov Pilníkov Vítězná Vlčice Vlčkovice v Podkrkonoší Choustníkovo Hradiště Staré Buky Úpice

Další filtry

Cestovní ruch Dotace Ekologie Energetika Historie Humanitární pomoc Kultura MAP MAS KJH Olympiáda pro starší Operační programy osobnosti Pracovní nabídka Prevence Pro děti Pro seniory Projekty Regionální produkt Regiony sobě Sport Starostové Studentský parlament Výjezdy MAS Vzdělávání z regionů zajímavosti a moudra ze svazku obcí Zpravodaj

Školní výlety s dotací – děti poznávají kraj na vlastní oči

Publikováno: Pá 05.09.2025

Region: Jestřebí hory, Podkrkonoší, Úpice

I nový školní rok přináší žákům základních škol v regionu Trutnovska možnost poznávat zajímavá místa Královéhradeckého kraje přímo v terénu. V rámci projektu Poznáváme kraj III mohou školy využít příspěvek na dopravné z dotačního programu kraje a vyrazit na výlety do čtrnácti krajských institucí. Projekt zprostředkovává školám MAS Království – Jestřebí hory, o.p.s.

Díky této iniciativě mají možnost účastnit se i děti, jejichž rodiny by si výlety jinak nemohly dovolit. Současně projekt pomáhá zvyšovat návštěvnost krajských zařízení a podporuje vztah dětí k regionu.

Jedním z příkladů je Základní a mateřská škola v Batňovicích, jejíž žáci navštívili Archeopark Všestary. Nadchl je program Lovci poslední doby ledové a Život prvních zemědělců.

“Žáci byli seznámeni s dobou posledních lovců na našem území. Vyzkoušeli si práci s pazourkovými nástroji, dozvěděli se, jak se tehdejší lidé šatili, zdobili i jaké vytvářeli umění. Navštívili repliku pravěkého obydlí, zaházeli si oštěpem z ruky i pomocí vrhače. Pracovníci archeoparku přiblížili žákům krajinu prvních zemědělců a podobu jejich sídlišť. Školáci se podívali do „dlouhého domu“, vyzkoušeli si práci na poli s dřevěnou motykou, sekání dřeva replikami pravěkých seker, nadrtili si obilí na zrnotěrce, vyzkoušeli si výrobu kamenných seker a ochutnali obilnou placku, která byla připravena na ohništi. Exkurze byla velice zajímavá, žáci získali plno nových informací a prakticky si vyzkoušeli, jak žili lidé v pravěku. Díky dotačnímu programu Za kulturou v Královéhradeckém kraji a projektu Poznáváme kraj III jsme dostali příspěvek na dopravu od MAS Království - Jestřebí hory”, říká Jitka Bartoníčková, učitelka ze ZŠ a MŠ Batňovice.

Výlet této školy je doložen fotografiemi.

Barbora Procházková, MAS Království - Jestřebí hory

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás